
Utbildning
Vi håller i och arrangerar utbildningar, kurser, workshops etc inom våra fyra fokusområden:
– Ledarskap & förändring
– Integration & socialt arbete
– Pedagogiskt arbete
– Personlig utveckling & meditation
Nedan ser du våra kommande evenemang.
Vill du att vi ska skräddarsy någonting till din arbetsplats, organisation eller kanske en konferens – så skriv till oss på: info@fabriciusresurs.se
Vägar mot det innersta – våren 2026 – 5 dagars retreat

Intensivt 5 dagars retreat
Tema: konstruktion och dekonstruktion
De två första retreatdagar arbetar vi med individuell balans och kollektiv samklang för att lägga en god grund för retreaten.
Dag 3 på förmiddagen kommer Anders att läsa en text av Jes Bertelsen, en så kallad praktiktext, som pekar in mot det innersta. Deltagarna få texten i utskrift, för att kunna arbeta vidare med den.
I den del av retreaten som ligger efter textläsningen kommer vi att fokusera på dubbelriktat meditationspraktik och balans i mera subtila och öppna praktikmiljöer.
Tyngdpunkten på undervisningen kommer att ligga på förmiddagarna och mera tid för den individuella praktiken på eftermiddagar och kväller.
Två sammanvävde trådar genom retreaten kommer att vara åt ena sidan, att arbeta med kvalitéer från hjärtat som tillit, medkänsla och tacksamhet och åt andra sidan, att arbeta med det motståndet som kommer upp som naturlig del av en fördjupningsprocess. Vi kommer att använda SPT* övningar som en del av arbetet med att skapa gruppkoherens och vi-känsla.
Under de fem dagarna växlar vi mellan: Stillhet och undervisning, reflektion och dialog, stillasittande och rörelse, ute och inne, göra och inte göra. Frågor och personlig återkoppling är en naturlig del av retreaten.
*Social Presencing Theater (SPT) läs mera här: Social Presencing Theater
Fortsatt Retreat:
Den första april, dagen efter att 5-dagars retreaten avslutas börjar Anders en period på 3 månader i retreat, vill du sitta i retreat längre än de fem dagarna, är du välkommen att vara kvar i retreat, en kortare eller längre period. Hör av dig i så fall!
Deltagarprofil:
Det är en avancerad och intensiv retreat som förutsätter meditationserfarenhet, vi prioriterar människor som redan har fått undervisning av Jes Bertelsen och/eller har introducerats till dubbelriktad meditationspraktik och har en regelbunden meditationspraktik. Vi välkomnar även andra deltagare som har en daglig eller regelbunden meditationspraktik och som vill introduceras till Jes Bertelsens undervisning och de djupare delarna av den praktik vi kan erbjuda här på Resursgården.
Om Kursledaren:
Anders Fabricius som är senior praktiserande hos Jes Bertelsen och SPT lärare kommer att leda kursen och hålla i undervisningen.
Anders har tränat meditation i närmare 45 år. De senaste 25 åren har han mottagit undervisning i tibetansk buddhistisk Dzogchen meditation från den danska meditationsläraren Jes Bertelsen som leder meditationscentret Vækstcenteret, Nørre Snede i Danmark. I 1989 mötte Jes Bertelsen sin tibetanska buddistiska lärare Tulku Urgyen Rinpoche i Nepal, som gav Jes befogenhet att undervisa i Dzogchen på ett sätt som passar i Skandinavien.
Undervisningen Anders erbjuder kommer ur traditioner där kunskap har gått från lärare till elev i generationer, och där egna erfarenheter är kärnan, som ett praktiskt hantverk du inte kan läsa dig till. I 2022 fick Anders uppmaning från Jes att börja undervisa i de djupare delarna av den praktik Jes erbjuder.
I sin undervisning utgår Anders från egna erfarenheter och väver ihop den träning han har från Jes Bertelsen, Arawana Hayashi och Michael Stubberup. (Det finns en underliggande komplex systematik som ett vattenmärke under alla kurser och retreat Anders håller i.)
Anders arbetar ständigt med att fördjupa och precisera den egna praktiken genom daglig träning, regelbundna retreats och deltagande i fördjupande kurser. Han har de senaste åren deltagit i 5 intensiva 3-månaders meditationsretreater vägledda av Jes Bertelsen.
Anmälan, frågor:
Anmälan, frågor, kontakta: info@fabriciusresurs.se
pris: 4500 kr…I priset ingår undervisning, mat och logi på Resursgården.
Tilläggstjänster:
Sängkläder och handdukar: 100 kr
Kom till bäddad säng: 100 kr
Logi: 2 bäddsrum med delat badrum.
Maten: Vi strävar efter närodlad ekologisk mat, kursmaten är lakto-ovo-vegetarisk. Vid allergi mot enstaka produkter kan vi justera menyn, men vi har inte möjlighet att möta multiallergiker eller önskan om mat utifrån en vis kostfilosofi. I sådana fall erbjuder vi istället tillgång till kyl/frys och uppvärmning av egen mat.
