Skip to main content

Utbildning

Vi håller i och arrangerar utbildningar, kurser, workshops etc inom våra fyra fokusområden:

Ledarskap & förändring
Integration & socialt arbete
Pedagogiskt arbete
Personlig utveckling & meditation

Nedan ser du våra kommande evenemang.
Vill du att vi ska skräddarsy någonting till din arbetsplats, organisation eller kanske en konferens – så skriv till oss på: info@fabriciusresurs.se

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Vägar mot det innersta – våren 2025 – 5 dagars retreat

mars 26 kl 18:00 - mars 31 kl 13:00

4000kr

Intensivt 5 dagars retreat och livestreaming med Jes Bertelsen

De två första retreatdagar arbetar vi med individuell balans och kollektiv samklang för att lägga en god grund för retreaten och undervisningen med Jes.

Dag 3 den 29 mars vi ser tillsammans livestreamingen (1,5 timme) med Jes  som en integrerad del av programmet.

I den del av retreaten som ligger efter streamingen kommer vi att fokusera på dubbelriktat meditationspraktik och balans i mera subtila och öppna praktikmiljöer.

Tyngdpunkten på undervisningen kommer att ligga på förmiddagarna och mera tid för den individuella praktiken på eftermiddagar och kväller.

Två sammanvävde trådar genom retreaten kommer att vara åt ena sidan, att arbeta med kvalitéer från hjärtat som tillit, medkänsla och tacksamhet och åt andra sidan, att arbeta med det motståndet som kommer upp som naturlig del av en fördjupningsprocess. Vi kommer att använda SPT* övningar som en del av arbetet med att skapa gruppkoherens och vi-känsla.

Under de fem dagarna växlar vi mellan: Stillhet och undervisning, reflektion och dialog, stillasittande och rörelse, ute och inne, göra och inte göra. Frågor och personlig återkoppling är en naturlig del av retreaten.

*Social Presencing Theater (SPT) läs mera här: Social Presencing Theater

Förberedelser:

Som förberedelse till retreaten rekommenderas du att läsa följande texter av Jes Bertelsen. Vi kommer att arbeta med texterna under retreaten.

Texterna är gratis, fritt tillgängliga och får gärna delas med andra, följ denna länk:

https://vaekstcenteret.dk/enhedsbevidsthedens-naturlige-og-almenmenneskelige-forformer/

Fortsatt Retreat:

Den första april, dagen efter att 5-dagars retreaten avslutas börjar Anders en period på 3 månader i retreat, vill du sitta i retreat längre än de fem dagarna, är du välkommen att vara kvar i retreat, en kortare eller längre period.

Läs mera om villkor och upplägg här: ( länk kommer snart)

Deltagarprofil:

Det är en avancerad och intensiv retreat som förutsätter meditationserfarenhet, vi prioriterar människor som redan har fått undervisning av Jes Bertelsen och/eller har introducerats till dubbelriktad meditationspraktik och har en regelbunden meditationspraktik. Vi välkomnar även andra deltagare som har en daglig eller regelbunden meditationspraktik och som vill introduceras till Jes Bertelsens undervisning och de djupare delarna av den praktik vi kan erbjuda här på Resursgården.

Om Kursledaren:

Anders Fabricius som är senior praktiserande hos Jes Bertelsen och SPT lärare kommer att leda kursen och hålla i undervisningen. Undervisningen Anders erbjuder kommer ur traditioner där kunskap har gått från lärare till elev i generationer, och där egna erfarenheter är kärnan, som ett hantverk du inte kan läsa dig till.

” När min lärare Jes gav mig lov att undervisa var det inte för att jag har gått ett visst antal timmar/år eller genomfört en avgränsad utbildning, utan för att han såg, att jag nu har den självinsikt, erfarenhet, balans och mognad som behövs för att ge vidare av kunskapen. Det finns inget certifikat…men en tillit till att jag, som hans elev, inte undervisar utöver min kompetens. Läraren finns där för stöd och handledning. ”

Anders har tränat meditation i närmare 45 år. De senaste 24 åren har han mottagit undervisning i tibetansk buddhistisk Dzogchen meditation från den danska meditationsläraren Jes Bertelsen som leder meditationscentret Vækstcenteret, Nørre Snede i Danmark. I 1989 mötte Jes Bertelsen sin tibetanska buddistiska lärare och linjehållare Tulku Urgyen Rinpoche i Nepal, som gav Jes befogenhet att undervisa i Dzogchen på ett sätt som passar i Skandinavien.

I sin undervisning utgår Anders från egna erfarenheter och väver ihop den träning han har från Jes Bertelsen, Arawana Hayashi och Michael Stubberup.

Det finns en underliggande komplex systematik som ett vattenmärke under alla kurser och retreat Anders håller i.

Anders arbetar ständigt med att fördjupa och precisera den egna praktiken genom daglig träning, regelbundna retreats och deltagande i fördjupande kurser. Han har de senaste åren deltagit i 4 intensiva 3-månaders meditationsretreater vägledda av Jes Bertelsen och kommer även i 2025 att vara i retreat i 3 månader.

Anmälan, frågor:

Anmälan, frågor, kontakta:  info@fabriciusresurs.se

Vid anmälan till kursen skickar du även en kortfattad beskrivning av tidigare meditationserfarenhet, detta för att öka möjligheten att möta dig där du är, och ha en känsla för deltagarna under förberedelserna inför kursen, alltså ingen tentamen, låt det vara lätt och enkelt. Skicka till: info@fabriciusresurs.se

pris:        4000 kr…I priset ingår undervisning, mat och logi på resursgården.

tilläggstjänster:

Sängkläder och handdukar:                            100 kr

Kom till bäddad säng:                                      100 kr

Logi:           2 bäddsrum med delat badrum.

Maten:      Vi strävar efter närodlad ekologisk mat, kursmaten är lakto-ovo-vegetarisk. Vid allergi mot enstaka produkter kan vi justera menyn, men vi har inte möjlighet att möta multiallergiker eller önskan om mat utifrån en vis kostfilosofi. I sådana fall erbjuder vi istället tillgång till kyl/frys och uppvärmning av egen mat.

 

 

Details

Start:
mars 26 kl 18:00
End:
mars 31 kl 13:00
Cost:
4000kr

Organizer

Fabricius Resurs AB
Phone
0730 78 68 22
Email
info@fabriciusresurs.se
View Organizer Website

Venue

Resursgården
Ulriksfors 435
Strömsund, Jämtland 83393 Sverige
+ Google Map
Phone
0730 78 68 22
View Venue Website

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Captcha loading...