Utbildning

Vi håller i och arrangerar utbildningar, kurser, workshops etc inom våra fyra fokusområden:

Ledarskap & förändring
Integration & socialt arbete
Pedagogiskt arbete
Personlig utveckling & meditation

Nedan ser du våra kommande evenemang.
Vill du att vi ska skräddarsy någonting till din arbetsplats, organisation eller kanske en konferens – så skriv till oss på: info@fabriciusresurs.se

Loading Evenemang

« Alla Evenemang

“In the middle of nowhere / Mitt i ingenstans”

augusti 7 kl 09:00 - augusti 11 kl 13:00
4000 kr

5 dygn retreat på vår retreatgård i Vedjeön, vackert beläget vid Strömsvattudal. Strömsund, Jämtland

”Mitt i ingenstans” refererar båda till retreatställets vackra belägenhet nära vattnet i en lite by 4 mil från närmsta samhälle/ affär,  – och till djupare meditationspraktik.

Vi använder enkelheten på retreatstället till att komma djupare, vi är här och nu när vi hämtar vatten, bär ved, dricker te, när vi praktiserar. Långsamhet och innerlighet pekar in mot essensen…det finns mindre och mindre att göra, vi ska inte åstadkomma något…vi närmar oss nuet, knackar på dörren till evigheten.

Varje deltagare får eller hittar ett ställe i närheten av gården där man tillbringar minst 4 timmar per dag, så att retreaten rör sig mellan det gemensamma rummet och av att vara själv med naturen. Man kan ev. övernatta i sitt skjul/ shelter.

Det blir en retreat med fokus på praktik in mot stillhet och öppenhet. Vi fördjupar den dubbelriktade praktiken och arbetar med inre tantriska övningar.

Stället:

Vår meditationslärare, danska Jes Bertelsen, har uppmanat Anders att använda denna vår gamla gård mitt i ingenstans till retreat,” Ta med mindre grupper på retreat, stället har kvaliteter som är mycket gynnsamma för fördjupning”.

Ingen el och vatten, obekvämt, orenoverat, utedass, utmanande, vackert, nära naturen och tystnaden…här söker vi in mot ingentingheten i djupet av medvetandet.

Historiskt sett är retreat förknippade med avskildhet, enkelhet och att vara naturnära.

Skogen på andra sidan vägen gränser upp mot en stor nationalpark och fortsätter således miltals obruten till gränsen mot Norge. Sjön Strömsvattudal ligger ca 50 m nedanför huset är ca 100km lång.

Rytmen på retreaten:

8                        Frukost

9-11                   Meditation och undervisning

11-13                 Egen praktik på din plats, meditation, ev. kombinerad med t.ex. qi gong, yoga.

13                      Lunch

14-16                Egen praktik på din plats, kanske lite karmayoga, (det finns saker att fixa! )

16-18                Meditation och undervisning

19                      Middag

20-08              Egen praktik, sömn, promenad m.m.

Möjlighet för gemensam kvällsmeditation 20:30

Deltagarprofil:

Du är en rutinerat praktiserande, det är inte din första retreat. Du är motiverat till fördjupning och mycket sittande. Har en grundläggande balans i livet och vardagen.

Har du inte fått undervisning av Anders förut, ber vi dig skicka en beskrivning av dina tidigare erfarenheter av meditation och retreat.

Om Kursledaren:

Anders Fabricius som är senior praktiserande hos Jes Bertelsen och SPT lärare kommer att leda kursen och hålla i undervisningen.

Anders har tränat meditation i mer än 45 år. De senaste 25 åren har han mottagit undervisning i tibetansk buddhistisk Dzogchen meditation från den danska meditationsläraren Jes Bertelsen som leder meditationscentret Vækstcenteret, Nørre Snede i Danmark. I 1989 mötte Jes Bertelsen sin tibetanska buddistiska lärare Tulku Urgyen Rinpoche i Nepal, som gav Jes befogenhet att undervisa i Dzogchen på ett sätt som passar i Skandinavien.

Undervisningen Anders erbjuder kommer ur traditioner där kunskap har gått från lärare till elev i generationer, och där egna erfarenheter är kärnan, som ett praktiskt hantverk du inte kan läsa dig till. I 2022 fick Anders uppmaning från Jes att börja undervisa i de djupare delarna av den praktik Jes erbjuder.

Anders undervisning är intuitiv och kommer spontant ur deltagergruppen och situationen, utgår från egna erfarenheter och väver ihop den träning han har från Jes Bertelsen, Arawana Hayashi och Michael Stubberup. (Det finns en underliggande komplex systematik som ett vattenmärke under alla kurser och retreat Anders håller i.)

Anders arbetar ständigt med att fördjupa och precisera den egna praktiken genom daglig träning, regelbundna retreats och deltagande i fördjupande kurser. Han har de senaste åren deltagit i 5 intensiva 3-månaders meditationsretreater vägledda av Jes Bertelsen.

Anmälan, frågor:

Anmälan, frågor, kontakta:  info@fabriciusresurs.se

Praktisk:

Max 4-6 deltagare.

Övernattning i sov-alkover i gemensamt rum , i ett shelter eller i eget tält eller bil.

Vi lager enkel mat tillsammans på vedspis eller ute.

Alla hjälps åt med allt det praktiska runt måltiderna.

Om du kommer med på denna retreat vill du få mera information efter anmälan.

Introduktionspris:  4000 kr  inklusive undervisning, mat och logi

Detaljer

  • Start: augusti 7 kl 09:00
  • Slutar: augusti 11 kl 13:00
  • Kostnad: 4000 kr

Plats

  • Vedjeön Retreat
  • Vedjeön 170
    83394 Strömsund,
    + Google Map